Cukrzyca na grila

2 Comments

Ciepło, słonko grzeje, trawa pachnie, wokoło czuć zapach smażonej kiełbaski, a my siedzimy i zagryzamy ze złości sałatę (opcjonalnie ogórka). Czy dla nas grill jest zabroniony? Nie! Wręcz przeciwnie!

Poprawnie przygotowane potrawy na grillu są zdrowe i smaczne. Dzięki odpowiednio skomponowanemu posiłkowi nie tylko nie musimy omijać sobotnich spotkań ze znajomymi na świeżym powietrzu ale i możemy też takie organizować. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach:

1. Dla nas najlepiej grillować od podwieczorku do kolacji, będzie nam wówczas najłatwiej zapanować nad cukrem 
2. Posiłek zaplanuj na zasadzie - warzywa, mięso, warzywa. Pieczywo ogranicz do minimum
3. Pamiętaj o ruchu! Zachęć znajomych do jakiejś gry plenerowej, będziesz spokojniejsza o wynik na glukometrze
4. Grill gotowy jest wówczas, gdy węgiel drzewny zaczyna robić się biały. Nie kładziemy mięsa na dymiącym i śmierdzącym podpałką rożnie.

Mimo że w Polsce na grill kładziemy głównie tłuste kiełbasy lub nie mniej tłuste karkówki, przekładając to wszystko pajdami chleba i polewając ketchupem, warto wiedzieć, że można grillować inaczej.
Ja osobiście polecam faszerowane warzywa - cukinie czy pieczarki. Wystarczy wydrążyć, miąższ wymieszać z chudym mięsem mielonym ( np. z indyka), cebulą, czosnkiem, przyprawić i gotowe :) Gwarantuje że nawet po dwóch porcjach cukier będzie bez zarzutu.
Dobrym pomysłem jest ryba w całości. Umytą rybę, faszerujemy cytryną, koperkiem, kawałkiem masła i przyprawiamy. Zawinąć w folię i na grill. Można spokojnie zjeść takiego np. pstrąga w całości.

Mięso drobiowe, np. pierś też polecam przygotować w folii z dodatkiem masła, bo pierś sama w sobie jest dość sucha. Jeśli zdecydujemy się np. na nogi czy skrzydełka, nie zapomnijmy o marynacie. Większe udka, przygotowałabym również wstępnie w domu, bo na grillu będą dochodzić wieki.
Zawsze dobrym pomysłem jest szaszłyk, choć ja akurat bym z nim uważała - niektóre warzywa po upieczeniu zmienią indeks glikemiczny.
Bajecznie kolorowe sałatki na zimno z dresingiem z oleju i octu balsamicznego to obowiązkowy dodatek do grilla. Nie tylko będą się pięknie prezentować na talerzu ale i pozwolą najeść się do syta.
Warto również przygotować sobie jakieś bezpieczne przegryzki w postaci pokrojonych w słupki marchewek, ogórka czy rzodkiewek.
Jako dodatek węglowodanowy, proponuję dobrej jakości bułkę pełnoziarnistą, pokrojoną w plasterki i obsypaną przyprawami. Po położeniu na ruszcie, pięknie się zarumieni i będzie przyjemnie chrupać. Można również zabrać trochę orzechów ( nie solonych i nie smażonych, dostępnych np. w Biedronce).
Jeśli już musicie zjeść kiełbaskę, osobiście polecam Morlińską z piersi kurczaka ( pyszna i dobry skład) lub jakieś parówki z kurczaka, również dobrej jakości.

Nie bójcie się grilla, tylko dobrze zaplanujcie posiłki. SMACZNEGO!


You may also like

2 komentarze:

  1. Glukometr Benecheck Plus świetnie wykonuje pomiary glukozy. A wy jakiego używacie glukometru? Świetny artykuł :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cześć,

    Przeczytałem Twój wpis na blogu na temat grillowania przy cukrzycy i muszę powiedzieć, że jest świetny! To bardzo pomocne mieć takie wskazówki, zwłaszcza w sezonie grillowym, kiedy łatwo jest stracić z oczu zdrowe nawyki żywieniowe.

    Twoje propozycje dotyczące wybierania chudego mięsa i ryb, a także warzyw zamiast tłustych kiełbas czy mięs, są naprawdę trafione. Dzięki temu osoby z cukrzycą mogą cieszyć się grillowaniem bez obaw o skoki cukru we krwi. Dodatkowo, Twoje wskazówki dotyczące przygotowywania zdrowych marynat i unikania gotowych sosów pełnych cukru to świetna rada.

    Można też sprawdzić Moja Strona: dieta bezglutenowa

    OdpowiedzUsuń