Skąd wziąć glukometr ?

2 Comments

Ok, masz cukrzycę ciążową. Boisz się o maleństwo i nie wiesz co zrobić. To zrozumiałe, ale czas przestać płakać i zacząć działać! Zaopatrz się w glukometr i do dzieła!

Im szybciej zaczniesz kontrolować swój poziom cukru, tym szybciej pomożesz sobie i swojemu nienarodzonemu dziecku. Nie dokonasz tego bez glukometru. Jest to urządzenie, które bada poziom cukru we krwi. Tuż po posiłku, cukier gwałtownie rośnie, jednak po  godzinie, dwóch jego poziom wraca do normy i wówczas należy sprawdzić jego wysokość. Jeśli jest w normie, to super znaczy posiłek był ok. Jeśli ją przekracza lub jest za niski, to należy się poprawić.

 UWAGA! Cukier w okolicy 70 jest powodem do natychmiastowego kontaktu z lekarzem! Od razu też zjedz coś co go podniesie, np. kanapkę. Jeśli cukier przekroczył 140 zacznij się ruszać! Aktywność fizyczna pomoże go obniżyć. 

Wszystko fajnie tylko skąd wziąć to urządzenie? Młoda mama na wieść o cukrzycy, otrzymuje szereg informacji, w tym wiele niewiadomych. Twój ginekolog może Cię teraz wysłać na wizytę do szpitala w celu ustalenia poziomu cukru ( u mnie tak było) lub do poradni diabetologicznej. W obu wypadkach na glukometr przyjdzie Ci poczekać, więc niezależnie od tego, udaj się do najbliższej apteki i poproś o glukometr. Otrzymasz go ZA DARMO. Tak, to nie pomyłka. Zarówno glukometr jak i paski do niego, dla kobiet ciężarnych są refundowane w całości lub częściowo.
Ja za swój zapłaciłam 5 zł, bo zależało mi na konkretnym modelu. Czasem możesz tez zostać poproszona o receptę na paski, którą wystawi Ci lekarz rodzinny. Do tego celu będzie jednak  potrzebował modelu glukometru (do każdego są inne) więc i tak zalecam wizytę w aptece.
Niektóre poradnie diabetologiczne czy przychodnie mają glukometry na wyposażeniu i przekażą Ci go za darmo, więc warto zapytać. Jeśli nie - udaj się do apteki.
Czy ważne jest jaki model wybierzesz? Nie do końca. Po pierwsze i tak jesteś skazana na to co mają w aptece (chyba że zwiedzisz kilka). Po drugie, większość sprzętu ma podobne funkcje. Ja szczególnie doceniłam zapamiętywanie ostatniego pomiaru, natomiast innych bajerów po prostu nie ustawiałam.
Po trzecie, spotkałam się z opinią, że niektóre glukometry zafałszowują wynik pomiaru. Jednak sprawdzenie tego jest praktycznie niemożliwe więc uważam że nie ma się co przejmować. Na wynik może przecież wpłynąć wiele czynników, jak choćby to z którego palca pobierana jest krew.
Dlatego ja radzę zawsze pobierać z tego samego opuszka, płucząc go tylko wodą przed ( nie dezynfekować alkoholem). Najłatwiej, krew pobrać wbijając się w środek opuszka, nigdy nie czubek ( boli!!!).



Na koniec, marsz do kiosku po zeszycik lub notes. Notuj tam w tabelkach wyniki pomiarów. Łatwiej będzie Ci porównać wyniki z kilku dni i przeanalizować z czym masz problem ( ja np. najwyższy cukier miałam po śniadaniu).

Jeśli macie jakieś pytania - zapraszam do kontaktu i komentowania :)



You may also like

2 komentarze: